13 04 2013

PESPEMBE POPOLAR: PİŞİK!!!

  

    Minik bebşinizi  kucağınıza aldığınız ilk günden tuvalet eğitimini tamamladığınız ana kadar ki yaklaşık 2 yıllık bir sürede tüm annelerin birçok kez karşı karşıya geldiği bir durum olan pişik hakkında bir iki kelam etmek istedim bugün de. Oluşumu saatler içerisinde olurken bazen tedavisi haftaları alabilen baş belası bir durumdur pişik. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ise tedavisi her geçen gün daha  da zorlaşır.

         Benim de tüm anneler gibi birçok defa özellikle de ilk aylarımızda boğuştuğum bu ağrılı süreç nedir? Oluşmaması için bizlere düşen görevler nelerdir ve oluşursa ne yapmak gerekir?

Pişik, erişkinlerden çok daha hassas bir cilde sahip olan bebeklerin 24 saat boyunca kapalı, havasız ve nemli bir ortam olan bez bölgelerinin bir de idrar ve dışkıdaki tahriş edici maddelerle karşılaşıp zarar görmesi ve sonrasında bu bozulmuş ortama bazı mantar türlerinin yerleşmesidir. Kısacası pişik iki aşamadan oluşur. İlki derinin tahriş olup hassaslaşması ikincisi de bu aşamada tedavi edilmemiş pişik bölgesinde mantar enfeksiyonun ortaya çıkmasıdır. Oluşumu bu kadar kolay olan bir mekanizmayı engellemek de aslında bir o kadar kolaydır. Bu konuda en büyük görev de bebeğe bakım veren bizlere düşmektedir.

İlk kural tabi ki de temiz olmaktır. Kesinlikle bez değişiminden önce ve sonra eller iyice yıkanmalıdır. Bez değişimi sık aralıklarla yapılmalıdır. özellikle yenidoğan dönemi cildin daha hassas ve anne sütü nedeniyle dışkı sayısının günde 7-8’lere ulaştığı bir dönemdir, bebekler sık sık ve azar azar bezlerini kirletirler ve bu aralıklarda bezleri bekletilmeden değiştirilmelidir.  Bebekler büyüdükçe mesane hacimlerinin genişlemesi ve katı gıdalar nedeniyle, bez kirletme aralıkları artar dolayısıyla zamanla bez değiştirme aralığı da açılabilir. Bir diğer önemli kural ise piyasada hazır satılan ve artık merdiven altı tabir edilen yerlerde üretilen ne çeşit kimyasallar içerdiği bilinmeyen ıslak mendillerin kullanılmamasıdır. Yine hassasiyetin doruk noktası olan yenidoğan döneminde kesinlikle alt temizliği ıslak mendille yapılmamalıdır. İdeal alt temizliği kaynatılmış soğutulmuş çeşme suyu ve pamuk ile yapılır. Bebek büyüdükçe güvenliğinden emin olunulan ıslak mendillere geçiş yapılabilir fakat paraben içermediğinden emin olmak gerekir. Alt temizliğini doğru olarak yaptığımızdan emin olduktan sonra ise günde bir kez bebeğin belden aşağısını yıkayıp iyice kuralamak ve en az 15 dakika havalanmasını sağlamak pişik olasılığını büyük oranda azaltacaktır. Piyasada satılan çinko oksit bazlı pişik önleyici kremler bebeğin cildi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak cildin idrar ve dşkı ile temasını önler ve pişik oluşumuna engel teşkil eden bir başka olanak sağlar. %20 çinko oksit içerenleri önleyeci, %40 çinko oksit içerenleri ise tedavi edici olarak bezi kapatmadan hemen önce cilde bir tabaka halinde sürmesi önerilmektedir.

       Pişik önleme de unutulmaması gereken fakat genelde göz ardı edilen bir diğer noktada beslenmede yer alan baharatlardır. Anne sütü alan bebeklerde annenin yediği baharatlı yiyecekler ek gıda alan bebeklerde ise bebeğin yiyeceğine katılan baharatlar pişik oluşumuna zemin hazırlar. Gebeliğim boyunca aman çiğ ettir aman ne olduğu bilinmez diye yemeyi ertelediğim tüm sucuk salamları lohusalığımın ilk 15 gününde tüketip oğluşumun maymunlarınki gibi pespembe bir popişle ağladığı günleri hiç unutamam sanırım L

        Peki tüm önlemlere rağmen pişik oluşmuşsa ne yapmalıyız? Öncelikle yukarıda saydığımız tüm önlemleri uygulamaya devam etmeliyiz. Bunun yanı sıra havalandırma esnasında bir el feneri  ya da masa lambasını 15cm uzaktan bez bölgesine tutarak oluşan ısı ile kuruyup iyileşmesinin hızlandırabiliriz. Hekiminizin önerdiği epitel  yenileyici veya steroidli kremleri uyulayıp  yukarıda bahsettiğim çinko oksitli kremleride bunların üzerine  sürerek altını kapatmalıyız. Sebep olduğu ciddi akciğer sorunlarından dolayı artık talk pudrası kullanımının bebeklerde yasaklandığını da asla unutmamalıyız. Eğer tüm bunlara rağmen pişiğin iyileşmesi üç günü geçtiğiyse o zaman mantar oluşumunun başladığını hatırlamalı ve doktorunuza başvurarak önerdiği mantar tedavisi kremine başlamalıyız. Daha önce de belittiğim gibi bazen çok uzun sürebilen bu tedavi sürecinde sabırlı olmalı ve kuralların hiç birini atlamamalıyız. Baş edemediğiniz ve çok sık tekrarlayan pişiklerin altından bazen bir bağışıklık yetmezliği sorunu da çıkabileceğini unutmamalı ve böyle bir durumda doktorunuza başvurmayı ihmal etmemeliliyiz

        Pempiş popişlere elveda!!!

 

0
0
0
Yorum Yaz