18 01 2015

AMAN DİKKAT: EV KAZALARI!!!

     

 

        Gebeliğinizi öğrendiğiniz ilk andan itibaren önlenemez bir güdüyle sarıp sarmaladığınız gözünüzden bile sakındığınız bebeğinizi nihayet kucağınıza aldınız. Artık onunla nefes alıyor onun iyiliği için yaşıyorsunuz.  Onunla ilgili en büyük endişeniz ona zarar gelmesi; bunun olmaması için herşeyi yaparsınız herkesten korursunuz. Peki ya bir gün sizin ufacık bir ihmalinizden dolayı canı yanarsa, zarar görürse işte o zaman kendinizi affetmeniz çok zor olabilir. Tüm bunları yaşamamak için asla gözden kaçırmamanız gereken konu doğduğu andan itibaren onu ev kazalarından mümkün olduğunca sakınmak olacaktır. Bunu yaparken bilmemiz  gereken ilk şey çocuklar asla küçük yetişkinler değillerdir onlar farklı yetenekleri, algıları, becerileri ve düşünme tarzları olan ayrı birer canlılardır ve ne yazık ki yetişkinler için dizayn edilmiş bir dünyaya gelirler. Biz ebeveynlere düşen görev ise bu tehlikeli dünyayı onların yaşayabileceği şekle getirmektir. Çocuklar cesurdur, çocuklar meraklıdır, çocuklar azimlidir başarana kadar denerler, çocuklar tecrübesizdir ve en önemlisi çocukların risk algısı yoktur. Tüm bu nedenlerden dolayı en ufak bir ihmal dahi büyük pişmanlıkları getirebilir. Ve en ilginç taraf ise ev kazalarının yarısından fazlası ebeveynleri çocuklarının yanlarındayken gerçekleşir.

Minik kuzunuzu daha kucağınıza bile almadan ilk iş evinizi ona göre dizayn etmek en akıllıca başlangıç olacaktır. Bu göze çok karmaşık gelen bir süreç gibi gözükebilir başta. İşe başlamanın en pratik ve eğlenceli yolu bir hafta sonu çökün dizlerinizin üzerine ve başlayın emeklemeye inannın yürürken gördüğünüzden çok farklı bir dünya sizi bekliyor olacak ben yaptım biliyorum J Elimde kocaman bir güvenlik seti emekleyerek oda oda dolaştım çok da eğlendim. Öncelikle bulduğunuz tüm prizleri kapatın buraya da yetişemez demeden hepsini. Oğlumdan biliyorum boyunun yetişemediği ve prizlere dokunmaması gerektiğini çok iyi bildiği bir dönemde uzaktan kumandalı arabasının antenini prize sokmaya çalışırken yakalamıştım L sonra tüm sivri köşeli eşyalarınıza  köşelik uygulayın.  Bütün ama bütün çekmecelerinizi kilitleyin. İçinde zararlı bir şey yok diye düşünmeyin onlarda öyle bir merdiven yapıyorlar ki şaşar kalırsınız. Ama bu kadar gizem onların gelişimi için can sıkıcı olabilir o yüzden en altta yer alan birkaç çekmece seçin ve içinin oynayabileceği plastik kaplar ya da kendi oyuncakları ile doldurun bu onun merak duygusunu yeterince besleyecektir. Diğer bir önlem ise pencereleri kilitlemek, perdelerinizi bağlama ipleri ile vedalaşmak  ve tüm eşyalarınızı pencere yanlarından uzaklaştırmak olacaktır. Eğer evinizin içerisinde merdiven bulunuyorsa her iki ucu içinde birer bariyer siparişini bir an önce vermelisiniz. Halı sever kültürümüze hiç uymasa da aslında halılar  gerek kayıp düşmelere sebeb olmaları, gerek ne kadar temizlerseniz temizleyin toz tutmaları, gerekse küçücük nesneleri tüyleri arasında saklayıp özellikle emekleyen bebekler için süper eğlenceli ve bir o kadar da tehlikeli birer hazine olmaları nedeniyle çocukların hiç de dostu değillerdir. Eğer onlarsız olmaz diyenlerdenseniz mümkün olduğunca kısa tüylü, saçaksız ve altı kaydırmaz olanlarla değiştirmeniz uygun olacaktır. Meslek hayatım boyunca karşılaştığım en ölümcül ev kazalarının  başında televizyon altında kalmak yer almaktadır. Sık karşılaşılmasa da olduğu zaman ya ölümle sonuçlanmakta ya da ciddi hasarlar bırakmaktadır. Bu nedenle televizyonunuzu duvara sabitlemeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bebeğinizin odasını düzenlerken ise karyolasının parmaklıkları arasında en fazla 6cm olması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü onların kafatasları o kadar esnek ki o küçük aralığa girerken birbiri üzerine kayarak gösterdikleri başarıyı maalesef çıkarken gösterememektedirler.

Tüm bu yorucu ev dönüşümü sürecinden sonra bebeğinizi kucağınıza aldınız nihayet. İlk aylarda emen koyduğunuz yerde ve şekilde uyuyan, gülücükler saçan,  arada bir kollarını bacaklarını çılgınca sallamak dışında hareket etmeyen o sevimli kuzucuğun aslında doğduğu andan itibaren bir çok yaramazlığı başarabilir kapasitede. Mesela daha dönmeyi beceremese de kol ve bacak hareketleri ile pekala da yer değiştirebilir, kıvrıla kıvrıla battaniyesinin altına girebilir ya da yatağında kavradığı yumuşak bir oyuncak ya da battaniyeyi tüm başına geçirebilir. Tüm iyi niyetinizle bağladığınız bir önlük ya da kurdela ile oynamak için kendini boğabilir. Ya da kültürümüzün yine değişmezlerinden üzerine iğne ile tutturduğunuz altın ya da nazar boncuğunun tadına bakmak ve bunu yaparken hoop nefes borusuna kaçırıvermek onun için bir anlık meseledir inanın. O yüzdendir ki doğduğu andan itibaren bebeğinizi çok yumuşak olmayan bir karyolada ve mutlaka ayakları karyolaya dayalı olacak şekilde yatağında yumuşak oyuncaklar bulundurmadan ve kat kat battaniyelere boğmadan yatırmalı aynı yatakta yatmaktan mümkün olduğunca sakınmalısınız. Alt değiştirirken tüm malzemeleri önceden hazırlamalı bir an bile yanından ayrılmadan tamamlamalısınız. Bebeğinizi sırt üstü yatırmak ve eğer kullanmak zorundaysanız biberon ile asla başbaşa bırakmamak ise diğer birkaç kuraldır bu süreçte.

Bebeğinizin daha cilveli ve kesinlikle çok daha meraklı olduğu 6 aydan sonra ise onu güvende tutmak giderek zorlaşacaktır. Artık dönebilmekte, bilerek ve isteyerek nesnelere uzanıp alabilmekte ve onları kaşla göz arasında hoop ağzına atabilmektedir. Yapacağınız ilk iş artık ihtiyacının da kalmadığı dönencesini çıkarmak, ayarlanabilir bir yatak kullanıyorsanız alt kota geçmektir. Artık Oyuncaklardan delice zevk alan bebeğiniz için   4cm’den küçük parçalar içeren ve pelüş oyuncaklar hala büyük birer risk olmaktadır. Kopabilen sert yiyecekler ve kuruyemişler ise boğulmalar açısından uzak durmanız gereken yiyecek gruplarının başında yer almaktadırlar. Merakı had safhada ve ordan oraya gitmek için can atan ve bunu yaparken de ebeveynlerini kullanıp yorgunluktan bitiren bebekler için ilk akla gelen yardımcı yürüteç olmakta ve bebeğini ona koyan anne derin bir ‘oh’ çekerken aslında hem ev kazalarına davetiye çıkarmakta hem de bebeğinin yürüme becerisini çok ciddi şekilde zedelemektedir.  Bence artık üretiminin yasaklanma zamanı gelip de geçmekte olan yürüteci siz siz olun evinize sokmayın. Varsın ağrısın azcık beliniz ama tutun ellerinden siz gezdirin onun için herşeye değmez mi?

Evet artık daha da büyüyen ve yürüyen bebeğiniz en zor dönemine hazırlanmakta ele avuca sığmamaktadır. İşte şimdi çekmeceleri karıştırma, tırmanma, eşyaları çekiştirme, her bulduğu deliğe parmak sokma ve sizin dahi yerini unuttuğunuz eşyaları bulma vaktidir. İşin kötü yanı artık tek bir oda da ona yetmemektedir. Mutfağa el atmıştır. Artık yakıcı ve kesici tüm aletleri saklama zamanıdır. Mama sandalyesinden çıkmaya çalışmak eğlenceli bir oyun haline gelmiştir, kemer bağlamadan yalnız bırakmamak gerekmektedir. Ocağın üzerinde ne var acaba? Hemen şu kulptan çekip bakmalı derken bir de bakmışsınız yanıvermiş. O yüzdendir ki asla kulpları dışa dönük koymamalısınız. Mutfaktaki ve banyodaki bir diğer en önemli canavarlar ise o binlerce çeşit deterjanlardır. Kapakları mutlaka kilitli olmalı ve kesinlikle bununla yetinmeyip bir de en yükseğe hatta görmeyeceği kapaklı bir dolaba koymalısınız. Bir damlaları bile geri dönülmez yemek borusu yanıkları için yeterli olabilir maalesef. Banyoya da giriyoruz artık ve çok da eğleniyoruz karıştıracak çok şey çünkü. O zaman ondan önce biz girelim ve zemini kaymaz bir yüzeyle kaplayalım, klozeti mutlaka kapalı tutalım ve küvette ya da kovalarda kesinlikle su bırakmayalım. Çok küçük bir su birikintisi bile klozette kalan su dahil özellikle 18 ay altı çocukların boğulması için yeterli olacaktır. Ve sanılanın aksine boğulan çocuk çırpınmaz ses çıkarmaz sessizce boğuluverir aman dikkat! Bir de çevirmeye meraklı küçüklerin kendilerini banyoya kilitleyebildiklerini de göz ardı etmemek gerekir.

Tüm bunları yaptınız eviniz artık daha güvenli bebeğiniz de büyüyor daha bilinçli adımlar atıyor peki rengarenk çekiciliği ile bir köşede bekleyen gizli zehirler: ilaçlar! Ufacık miktarları bile büyük zararlar veren ilaçlar başlı başına bir konu aslında. Aslında her isteyenin her türlü doktora ve eczaneye her an ulaşabildiği günümüzde eve ilaç istiflemenin mantığını hala çözebilmiş değilim. Diyelim ki var ya da kullanıyorsunuz o zaman kesinlikle yüksek ve kilitli dolaplarda ve de hangisinin içerisinde ne kadar olduğunu bilecek şekilde saklamalısınız. Çünkü acil servislere başvurularda en muallakta kalan konu doz olmakta ve tedavinin şeklini olumsuz yönde etkilemektedir.

Ev kazaları konusunda son mesajım ise kardeşi dahi olsa bebeğinizi asla 10 yaşından küçük bir çocukla başbaşa bırakmamanız olacaktır. Küçük bebeğinizin bir evcilik materyali olmasını istemiyorsanız tabi ;)

Zorlu geçen ilk yıllarda küçük canavarınızla beraber hepimiz birer paranoyağa dönüşsek de keyif almayı asla elden bırakmamak gerekmektedir. Bizlerin yaptığı en büyük hata aşırı koruyuculuktur. Önemli olan önlemleri aldıktan ve sürekli göz önünde tuttuktan sonra bırakın keşfetsin bu eğlenceli evreni, denesin yapamasın bir daha denesin ağlasın tepinsin başka yolunu bulsun korkmayın engellemeyin sadece zarar görmesinin önüne geçin. Unutmayalım hayat tecrübelerden ibarettir J

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz